Jaunie projekti – vai cenas pieaugs?

Rīgas mikrorajonu apbūvētāju nesamērīgi lielās gaidas, cerot uz masveida tirdzniecību par cenām virs 2000 eiro/m², var arī nepiepildīties. Pamata pieprasījums pašlaik ir koncentrēts pieticīgāku cenu segmentā. Jauno dzīvokļu cenu kāpums, ja arī būs, tad neliels. Šādu viedokli pauž žurnāla „Kvadrātmetrs” un portāla varianti.lv aptaujātie Latvijas nekustamā īpašuma tirgus eksperti, kuru secinājumu pamatā ir iespaidi, kas gūti saziņā ar pircējiem.

Lielākā daļa būvniecības uzņēmumu un daudzi Latvijā strādājošie apbūvētāji jau gadu daudz runā par būvniecības pašizmaksas pieaugumu. Šis apstāklis kļūst par vienu no galvenajiem, argumentējot, kāpēc par dzīvokļiem Rīgas mikrorajonu jaunajos projektos, kas tiks nodoti ekspluatācijā 2019.-2020.gadā, prasīs 1900-2000 eiro/m² vai pat vairāk. Minētais cenu līmenis aizvien vairāk tuvojas cenām, kas Latvijas galvaspilsētas guļamrajonos bija vērojamas 2006.-2007.gadā. Rodas iespaids, ka, esot šādiem tempiem, no minētajām cenām mūs atdala vairs tikai viens vai divi gadi. Un ar ko tas viss beidzās, ir palicis atmiņā daudziem — ar krīzi un būtisku cenu korekciju. Vai šodienas situācijā nepastāv šāda scenārija atkārtošanās risks? Uzdevuši šo jautājumu, žurnāls „Kvadrātmetrs” un portāls varianti.lv, vērsās pie nekustamo īpašumu tirgus speciālistiem, kas strādā ar pircējiem. Tieši no tā, vai pircēji pieņems jaunās cenas, lielā mērā būs atkarīga tirgus situācija, kuru nosaka ne tikai apbūvētāju vēlmes. Mūsu sarunas biedriem mēs piedāvājām atbildēt uz šādiem jautājumiem:

— Kas 2019.gadā notiks ar dzīvokļu cenām ekonomiskās klases jaunajos projektos Rīgas mikrorajonos? Vai piepildīsies to apbūvētāju gaidas, kuri dzīvokļus tirgo dārgāk par 1900 eiro/m²?

— Var ir jāsteidzas pirkt jaunos dzīvokļus, pieņemot, ka rīt tie varētu maksāt dārgāk?

— Kādas ir standarta cenas, kuras ekonomiskās klases jauno dzīvokļu pircēji uztver mierīgi. Kas viņiem ir svarīgākais, izvēloties projektu?

_

Līga Upīte, kompānijas REALAT dzīvojamo platību konsultante

Redzot esošo situāciju jaunajos projektos un saņemot regulāru klientu pieprasījumu, es teiktu, ka pagaidām draudus neredzu. Cenas, protams, pieaug ik gadu, bet pieprasījums pēc vidējiem ekonomiskās klases dzīvokļiem ir stabils, cilvēki vēlas mainīt vai uzlabot dzīves apstākļus, atsakoties no jau emocionāli nogurušajiem namiem un iegādājoties jaunus, svaigus, sakārtotus īpašumus.

Manuprāt, 2019.gadā cenas turpinās nedaudz pieaugt līdz ar augošajām būvniecības izmaksām, un tas, protams, veido cenu pieaugumu, bet nevajadzētu baidīties, ka cenas kardināli mainīsies. Analītiķi, neapšaubāmi, labi dara savu darbu, un apstiprinās, ka pieprasījums pēc budžeta klases īpašumiem būs vienmēr. Vai tas nozīmē, ka ar steigu būtu jāpērk jau šodien, jo rīt viss maksās dārgāk? Nē, rīt nekas noteikti nekļūs daudz dārgāks! Attīstītāji nesnauž, viņi skaidri zina esošo pieprasījumu, kas liek viņiem veidot atbilstošu piedāvājumu, un piedāvājums šogad būs plašāks. Arī bankas hipotekāro aizdevumu ziņā ir gana atsaucīgas klientam, ka atbilst to prasībām, un piedāvā viņiem izdevīgas procentu likmes.

Rīt nekas noteikti nekļūs daudz dārgāks!

Pieprasījums no klientu puses ir stabili nemainīgs. Protams, klienti pielāgojas pašreizējo cenu kāpumam. Pieprasījums divistabu dzīvoklim jaunajā projektā Rīgā ir vidēji 70-80 000 eiro, trīsistabu dzīvoklim cena 110 000 – 130 000 eiro (1 500-1 800 eiro/m2). Šīs cenas ir arī pieņemamas klientiem, jo katrs no mums, meklējot sev jaunu mājokli, izvērtējam esošās cenas šobrīd, salīdzinot jauno projektu cenas savā starpā un izvērtējot savam budžetam pieejamāko piedāvājumu

 

Pilnu rakstu meklē šeit goo.gl/